po podróży 154 artykuły

Podobne artykuły

Tagi

Nowy „most Eurazji”

Prawie 900 kilometrów nowej linii kolejowej, która biegnie przez Gruzję, Turcję i Azerbejdżan, to nowy most transportowy, który łączy Europę i Azję. Może on na stałe zmienić oblicze turystyki w regionie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stworzono go po to, by ominąć drogi wiodące przez Rosję lub Iran. Jest to istotne zarówno z ekonomicznego, turystycznego, jak i z politycznego punktu widzenia.

Linia ma swój początek w stolicy Azerbejdżanu, Baku, następnie przechodzi przez gruzińską stolicę, Tbilisi, i tureckie miasto Kars. Budowa tzw. "nowego mostu Eurazji" jest rezultatem dziesięcioletniego projektu, który był wielokrotnie opóźniany. Jego głównym celem jest swobodne transportowanie towarów i ludzi z Chin do Europy, bez przekraczania granic państw skrajnie autorytarnych, których polityka jest w dłuższej perspektywie nie do przewidzenia.

Oficjalnie opisuje się tą linię kolejową jako BTK (Baku-Kars-Tbilisi). To jedna z największych inwestycji drogowych na świecie, na dodatek opóźniona o siedem lat. Pierwotny termin zakończenia budowy to rok 2010. Później kilkakrotnie przekładano zakończenie budowy. Ostateczne otwarcia dokonano pod koniec października 2017 roku. Jedną z głównych przyczyn tak długiego opóźnienia był konflikt na obszarze Osetii Południowej.

Turcja i Azerbejdżan niemal natychmiast po zakończeniu budowy linii kolejowej rozpoczęły rozmowy dotyczące otwarcia tej trasy na ruch turystyczny. Zdaniem analityków może nastąpić to już w przeciągu nadchodzącego roku. Przewoźnicy szykują już nawet wstępne oferty, dotyczące przewozu pasażerów między Europą a Azją. Szczególnie duże jest zainteresowanie planowanymi pociągami sypialnymi, podróżującymi do Baku ze Stambułu.

Dopełnieniem trasy ma być rozbudowa już istniejących połączeń między Azerbejdżanem a Chinami. Co prawda oba kraje ze sobą nie graniczą, ale już teraz podróżują z Azerbejdżanu promy kolejowe do Kazachstanu, przepływając przez Morze Kaspijskie. Rozbudowa i unowocześnienie tych połączeń z pewnością pomoże wypromować nowy „most Eurazji”.

Zdjęcia

Napisane Komentarze

0 komentarzy
  • Dodane przez po podróży
  • 22 stycznia 2018 11:16:19 CET
  • 0 komentarzy
  • 72 wyświetlenia
Podziel się Zgłoś