po podróży 154 artykuły

Podobne artykuły

Tagi

Przez góry Lesotho

Lesotho jest niezwykłym królestwem, które znajduje się wewnątrz ziem należących do Republiki Południowej Afryki. Wyprawa do tego górzystego państwa ma sens jedynie wówczas, gdy decydujemy się na jazdę konną, Jeep nie da sobie rady z większością tras, które wiodą do najciekawszych miejsc w Lesotho.

Wprawdzie umiejętność jazdy konnej jest przydatna, ale biorąc pod uwagę fakt, że i tak musimy wynająć przewodnika, jest on w stanie nauczyć nas jazdy w praktyce. Różnica jest jedynie taka, że niewprawiony jeździec po dniu spędzonym w siodle będzie o wiele bardziej zmęczony. Najpopularniejszą rasą oferowaną turystom, są miejscowe kuce. Nie należą do zbyt rączych, ale za to są spokojne i posłuszne. Właściwie są one trochę większe od tego, czego spodziewalibyśmy się po kucykach. To raczej małe koniki. W każdym razie trzeba przyznać że na bezdrożach Lesotho to najlepszy środek lokomocji.

W podróż najłatwiej wyruszyć z Maseru, stolicy kraju, do której spokojnie można dojechać autobusem. Leży ona przy granicy z RPA od strony miasta Bloemfontein. Ogromną zaletą jest to, że gdy tam docieramy, jesteśmy już ponad 1000 metrów nad poziomem morza.

Lesotho

Zdobywanie Gór Smoczych staje się więc nieco łatwiejsze. Same Góry Smocze mogą się nieco kojarzyć z ostrymi szczytami północnej Skandynawii. O dziwo występuje tam również podobna roślinność. Znajdziemy miejscowe odmiany jaskrów czy czegoś, co przypomina niezapominajki.

O ile lato jest rzeczywiście afrykańskie, to zimą w górach pojawia się śnieg. Istnieje nawet kurort narciarski - jedyny w Lesotho. Nazywa się Afri-Ski i co roku pojawiają się w nim setki turystów.

Przyjeżdżając do Lesotho trzeba się nastawić na dość męczące podróżowanie. Jest tam sporo interesujących miejsc, jednak teren jest nieco niegościnny, dlatego wyprawa zalecana jest przede wszystkim dla ludzi o dobrej kondycji.

Niezwykłym miejscem, które warto zobaczyć, jest wodospad Maletsunyane. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Afryce. Warto je również porównać z majestatyczną tamą w pobliżu Katse Dam, zbudowaną nieco ponad 10 lat temu. Mamy wówczas możliwość zobaczyć dzieło natury i rąk ludzkich.

Na bezdrożach spotkamy zwykle miejscowych pasterzy. Podróżując samochodem raczej się na nich nie natkniemy. Dla miłośników prawdziwych górskich wojaży ciekawym miejscem może być Sani Pass.

Podróż przez góry Lesotho może być przygodą życia, ponieważ z jednej strony mamy do czynienia z pewnymi niewygodami, z drugiej zaś cała wyprawa należy raczej do tych bezpieczniejszych. Jeżeli więc mamy gdzieś w Afryce ruszyć w podróż po bezdrożach w małej konnej karawanie, to Lesotho jest dobrym miejscem na takie przedsięwzięcie.

Zdjęcia

Napisane Komentarze

0 komentarzy
  • Dodane przez po podróży
  • 26 stycznia 2017 18:58:34 CET
  • 0 komentarzy
  • 723 wyświetlenia
Podziel się Zgłoś