po podróży 154 artykuły

Podobne artykuły

Tagi

Nowozelandzka kraina jezior

Jeziora to zazwyczaj jedne z najbardziej malowniczych obiektów w całym krajobrazie. Rozumie to każdy, kto pokochał kiedyś Mazury. Trzeba jednak przyznać, że przy fińskiej krainie jezior nasza wygląda wyjątkowo ubogo. Jednak Finowie też mają powód do kompleksów. O ile rzecz jasna ruszą się ze swojego kraju i trafią jakimś cudem na Nową Zelandię. Nie chodzi tu o liczbę jezior, a o bajkowość otoczenia, w którym są położone.

 

Dziewicza przyroda Nowej Zelandii

Nic tak nie koi nerwów, jak jeziora. Dziewicza przyroda Nowej Zelandii sprawi, że nawet najbardziej zestresowani pracownicy korporacji wreszcie odetchną pełną piersią. Bez względu na to czy zdecydujemy się na wędrówki wzdłuż brzegów, podróż łodzią, jachtem, czy wędkowanie – każda z tych decyzji sprawi, że będziemy mieli okazję obcować z jednymi z najpiękniejszych miejsc na świecie.

 

Milford Sound

Rozpocząć można od miejsca, które nam Europejczykom wyda się niemal znajome – od jeziora, które nie do końca jest jeziorem, choć wymienia się je wśród najciekawszych w Nowej Zelandii. Nazywa się Milford Sound i w rzeczywistości jest fiordem. Okolica jeziora to teren stanowiący park narodowy Fiordland. To miejsce, w którym kończy się słynny pieszy szlak wędrowny, znany jako Milford Track. Ogromną atrakcją są tu wyprawy kajakowe.

Fiordland

 

Jezioro Wanaka

Za najbardziej fotogeniczne uważa się jezioro Wanaka, które wygląda niemal surrealistycznie. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Tymczasem istnieje naprawdę i rozlewa się po pięknej dolinie, w otoczeniu strzelistych szczytów górskich. Naukowcy szacują że powstało ponad 10.000 lat temu, w wyniku cofnięcia się lodowca. Niemal równie malownicze jest Mirror Lake – jezioro, w którym zgodnie z nazwą idealnie odbijają się góry, lasy i niebo.

Jezioro Wanaka

 

Jezioro Hawea i turkusowe wody

W pobliżu jeziora Wanaka znajduje się jezioro Hawea, słynące z pięknych, turkusowych wód. Jednak klimat w okół tego jeziora różni się od innych, ponieważ jedna strona porośnięta jest bujną roślinnością, przywodzącą na myśl zielone brzegi basenu Morza Śródziemnego, druga zaś to skalista plaża, podobna do tych, jakie znamy z Gotlandii.

 

Jeziora Tekapo i Pukaki - najbardziej turkusowa woda na świecie

Okazuje się jednak, że to nie Hawea, a górskie jeziora Tekapo i Pukaki posiadają najbardziej turkusową wodę na świecie. Wyglądają one, jakby był to efekt planowanej aranżacji przestrzeni i farbowania wody, jednak jest to 100% dzieło Matki Ziemi. Woda pochodzi z lodowców i zawiera drobne ziarenka polodowcowych skał i minerałów, które powodują, że odbicie światła daje zielony kolor.

Jeziro Tekapo

Zdjęcia

Napisane Komentarze

0 komentarzy
  • Dodane przez po podróży
  • 21 stycznia 2017 12:33:50 CET
  • 0 komentarzy
  • 607 wyświetleń
Podziel się Zgłoś